Pravoslávna cirkevná obec v Košiciach

Deň zmierenia a vzájomnej úcty na Dargove

08. máj 2016

Už od roku 2009 sa veriaci našej obce, a všetci tí, ktorí si s úctou spomínajú na padlých vojakov, stretávajú na pamätnom mieste 2. svetovej vojny - Pomníku Dargov.

 

Každoročne sa tu koná bohoslužba - panychída za všetkých padlých, ktorí zomreli za obranu vlasti. Aj v tomto roku to nebolo inak. Bohoslužby sa zúčastnili Jeho Vysokopreosvietenosť JURAJ, arcibiskup michalovsko – košický s duchovnými o. Vladimírom Spišákom a archidiakonom Matúšom Spišákom.

 

Pietnym miestom z úst všetkých prítomných znelo radostné Da voskresnet Boh i rastočatsja vrazi Jeho (Nech povstane Boh a stratia sa Jeho nepriatelia). Už samotný paschálny verš stavia Boha na piedestál celého nášho života, a ponárajúc sa do života s Bohom, sa tratia všetci nepriatelia.

 

Kiež Boh napĺňa srdce človeka láskou a pokojom, aby tak konal dobré činy pred ľuďmi, a vo svete nevládli vojny, násilie a nepokoje. Aby muži nemuseli zanechávať svoje rodiny a ženy sa nemuseli starať o svoje hladné deti. Aby dieťa neplakalo a nehľadalo svoju mamu a otca. Aby zranení netrpeli bolesťou. Aby rodiny netrpeli stratou blízkeho. Aby sme vždy mali čo do úst vložiť. Aby sme si vážili slobodu. Aby sme si vážili a ctili človeka. A pochopili to najdrahšie, čo nám Boh dal - ľudský život.

 

Voskresenija deň, i prosvitimsja toržestvom, i druh druha obimem, rcem: bratije! I nenaviďaščym nas prostim vsja Voskresenijem!

 

Je deň Vzkriesenia , osvieťme sa víťazstvom, druh druha objímajme, a bratmi sa nazývajme! A tým, ktorí nás nenávidia, odpusťme, pretože k nám prišlo Vzkriesenie!

Späť
oficiálna webstránka Pravoslavnej cirkevnej obce v Košiciach  |